Anunt concurs conferinte si stagii 2020

• de

Stimati colegi,

In cadrul proiectului institutional  “Sustinerea excelentei in cercetarea din domeniul  nanotehnologiilor si materialelor avansate”  (ExNanoMat-21PFE)  castigat de catre Universitatea  noastra  in cadrul programului de Performanta institutionala-Proiecte de finantare a excelentei in CDI,  s-a alocat pentru 2020  suma de 110.000 Euro  pentru  participari la conferinte/congrese/workshop-uri si pentru efectuarea de stagii de cercetare, reprezentand aproximativ 40 de deplasari la conferinte si 29 de luni de stagii de cercetare. Suma alocata pentru deplasari  la conferinte este de 1600 Euro (transport, diurna si taxa de participare), iar pentru stagii de cercetare suma este de 1600 Euro/luna plus cheltuielile de transport.
Obtinerea suportului financiar pentru participarea la conferinte sau stagii de cercetare se face prin competitie deschisa la nivel de Universitate. Expresia de interes trebuie sa contina urmatoarele documente:

1. Cerere tip (conferinta sau stagiu documente atasate )

2.  CV-ul solicitantului (anexat la cererea de finantare)

3. Pentru stagiile de cercetare la cererea tip se ataseaza si urmatoarele anexe:

• Prezentarea grupului de cercetare gazda (max. 1pag.)
  • Motivarea (rezultate anterioare semnificative obtinute de candidat sau a grupului din care face parte candidatul in tematica proiectului-ex. articole in reviste cu FI), obiectivele si proiectul stagiului (max. 2pag.);
  • Recomandarea din partea unui profesor din grupul de cercetare sau a conducatorului  grupului de cercetare din care face parte solicitantul.

Expresiile de interes se depun la Secretariatul prorectoratului stiintific, doamna ing. Voichita Baraian, Str. Memorandumului 28, pana la data de 21.10.2019, ora 14:00. Evaluarea expresiilor de interes se va face de catre o comisie din cadrul UTCN pe baza criteriilor si conditiilor de evaluare din documentul atasat.

Observatie: Competitia este deschisa si pentru colegii care au participat la stagii de cercetare si conferinte in anul 2019 in cadrul proiectului ExNanoMat.

Director proiect Prof. Traian Petrisor